با کارشناسان ما تماس بگیرید ۰۲۱-۲۲۲۱۸۰۰۱

نحوه دریافت شماره مالیاتی در ترکیه

كد مالياتي (vergi numarasi) یک شماره 10 رقمي است كه افراد خارجي در انجام معاملاتی از جمله خريد و فروش خودرو، باز كردن نخستين حساب بانكي، خريد خانه یا ملک تجاری در ترکیه، دریافت اجازه كار، اجاره كردن خانه يا آپارتمان يا مغازه در کشور تركيه به آن نیاز دارند. بر خلاف تصور غلط بسیاری از افراد دریافت شماره مالياتي در ترکیه لزوما به این معنی نیست که شما باید ماليات پرداخت كنيد. قوانین مالیات در ترکیه پیچیده و دقیق است اما داشتن كد مالياتي الزامی بر پرداخت مالیات به وجود نمی آورد. این شماره براي انجام برخي كارها اهميت دارد که یکی از مهم ترین آنها درخواست برای دریافت اقامت ترکیه می باشد.

به طور کلی این شماره مشابه کد ملی ایران است که از آن برای شناسایی افراد به جهت انجام انواع امور اداری و مالی  استفاده می گردد. از ثبت نام برای دریافت سیم کارت دائمی ترکیه گرفته تا خرید ملک در این کشور و دریافت وام و یا راه اندازی کسب و کار یکی از مدارک اصلی کد مالیاتی فرد است. بنابراین در صورتی که قصد زندگی و اقامت طولانی در کشور ترکیه را داشته باشید اولین گام برای شما دریافت یک کد مالیاتی فعال است، که با استفاده از آن بتوانید عضویت در سیستم بانکی ومالیاتی و بهره گیری از این گونه خدمات را امکان پذیر نمایید. کد مالیاتی هر شخص با توجه به  اطلاعات فردی و برای نام وی به عنوان یک شخص حقیقی صادر می شود. این کار یک بار انجام خواهد شد و در تمامی موسسات اقتصادی و ادارات همه شهر های ترکیه قابل استفاده است.

برای دریافت شماره مالیاتی کافی است که به مراکز مربوط به ورگی دایرسی (vergi dairesi) در هر یک از شهر های کشور ترکیه مراجعه کنید. در سطح شهر های مختلف ترکیه مراکز ورگی دایرسی وجود دارد. شما می توانید نزدیک ترین مرکز به محل اقامت خود را پیدا کنید و به آن مراجعه نمایید و با ارائه اصل و کپی پاسپورت و آدرس محل اقامت این کد را بدون معطلی دریافت نمایید.

در سال 2020 به دلیل برخی از محدودیت های ایجاد شده به دلیل همه گیری بیماری کرونا، امکان دریافت کد مالیاتی به صورت آنلاین نیز برای متقاضیان فراهم شده است. شما می توانید با مراجعه به وب سایت ivd.gib.gov.tr و وارد کردن اطلاعات کد مالیاتی خود را دریافت کنید.

سوالی دارید؟ با ما صحبت کنید!
مکالمه را شروع کنید
سلام! برای چت در WhatsApp پرسنل پشتیبانی که میخواهید با او صحبت کنید را انتخاب کنید
به بالای صفحه بردن