با کارشناسان ما تماس بگیرید ۰۲۱-۲۲۲۱۸۰۰۱

هزینه های انتقال سند ملکی در ترکیه در سال ۲۰۲۱

دولت ترکیه از تاریخ ۱ ژانویه سال ۲۰۲۱ اعلام کرد هزینه انتقال سند ملکی (تاپو هارجی Tapu Harci )  ۴ درصد از ارزش ملک است. فرقی نمی کند این ملک چه باشد (زمین، هوم آفیس، آپارتمان مسکونی، مغازه و …)

در برخی از پروژه های مسکونی هزینه های انتقال سند یا همان ۴ درصد از ارزش ملک را خود دفتر فروش بر عهده می گیرد و در برخی دیگر ۲ درصد برعهده خریدار و ۲ درصد برعهده فروشنده می باشد.

در برخی از ملک ها فروشنده کل ۴ درصد را پرداخت می کند و در برخی موارد این ۴ درصد بر عهده خریدار است و در برخی دیگر ۲ درصد را خریدار و ۲ درصد را فروشنده یا مالک پرداخت می کند و بسته به توافقی است که بین فروشنده و خریدار صورت می گیرد.

در ملک های دست دوم هزینه های انتقال سند هم بر عهده خریدار است و هم بر عهده فروشنده. یعنی ۲ درصد خریدار، ۲ درصد فروشنده. در عرف به عهده خریدار است.

هزینه انتقال زمین هم ۲ درصد ارزش زمین بر عهده فروشنده و ۲ درصد بر عهده خریدار است.

هزینه های دیگری که در هنگام انتقال سند ملکی باید پرداخت کنید:

این هزینه ها به عهده خریدار است :

 • هزینه اکسپرتیز
  اکسپرتیز به گزارش کارشناس ملک در ترکیه می گویند که ملک شما را ارزش گذاری می کند. یا به بیان دیگر ملک شما را بر اساس سن بنا، امکانات ملک، محل، متراژ ارزش گذاری می کند.هزینه اکسپرتیز بین ۱۰۰۰ تا ۲۰۰۰ لیر می باشد که برعهده خریدار است.
 • هزینه آبونمانلیک
  وقتی شما ملک را خریداری می کنید آب، برق، گاز و تلفن آن قطع است و باید حق انشعاب آنها را به نام خود بزنید و وصل کنید. به نام زدن قبوض آب، برق و گاز در ترکیه آبونمانلیک گفته می شود.
 • هزینه آبونمانلیک بین ۳۵۰۰ تا ۴۵۰۰ لیر متغیر است که برعهده خریدار می باشد.
 • هزینه بیمه خانه DASK
  بیمه DASK بیمه زلزله برای خانه خریداری شده است که بیمه کردن آن اجباری است. اگر ملک خود را بیمه نکنید سند به نام شما زده نخواهد شد.هزینه بیمه به طور میانگین بین ۲۴۰ تا ۵۰۰ لیر است که پرداخت آن برعهده خریدار می باشد.
 • هزینه مترجم در انتقال سند ملکی
  اگر شما خواندن و نوشتن زبان ترکی استانبولی را بلد نیستید باید حتما مترجم داشته باشید که هزینه مترجم بین ۷۰۰ تا ۱۰۰۰ لیر متغیر می باشد.
 • هزینه وکالت برای دریافت سند ملکی در ترکیه
  چنانچه شما برای دریافت سند ملکی خود نمی توانید در ترکیه حضور داشته باشید باید به شخصی وکالت دهید تا به جای شما سند را تحویل بگیرد که هزینه آن حدودا ۲۵۰۰ تا ۳۰۰۰ لیر است.
 • هزینه مالیات KDV مخفف (Katma değer vergisi )
  اگر ملک شما تا حداکثر ۱۵۰ متر مربع باشد باید ۱ درصد مالیات بر ارزش افزوده پرداخت کنید و اگر اگر ملک شما از ۱۵۰ متر مربع به بالا باشد باید ۱۸ درصد مالیات بر ارزش افزوده پرداخت کنید.
سوالی دارید؟ با ما صحبت کنید!
مکالمه را شروع کنید
سلام! برای چت در WhatsApp پرسنل پشتیبانی که میخواهید با او صحبت کنید را انتخاب کنید
به بالای صفحه بردن