با کارشناسان ما تماس بگیرید ۰۲۱-۲۲۲۱۸۰۰۱

نفقه

نفقه حقی است که قانون برای زن تعیین کرده و مرد موظف به پرداخت آن می‌باشد. در صورت عدم پرداخت نفقه از جانب مرد؛ زوجه می‌تواند با طرح دعوی ترک انفاق از سوی زوج ، نسبت به مطالبه حقوق خود اقدام نماید. دادگاه با توجه به شرایط زندگی زوجه ، مقتضیات روز، عرف و شرایط اقتصادی، مبلغ نفقه را تعیین می‌کند. عدم تمکین زوجه از زوج سبب از بین رفتن حق و حقوق زوجه در خصوص نفقه می‌شود که بایستی دختران به این نکته حقوقی در خصوص نفقه توجه لازم را داشته باشند. نفقه از جمله جرایم کیفری است که قابلیت طرح دعوی چندباره را دارا می‌باشد و قانون بستر طرح دعوی در مورد نفقه پرداخت نشده گذشته را نیز برای زوجه فراهم نموده است. در صورت شاغل بودن زوجه و برخورداری از توانایی مالی نیز ، نفقه بر عهده مرد می‌باشد.

نحوه محاسبه نفقه همسر و فرزند

همانطور که می دانیم پرداخت نفقه همسر و فرزند هر دو به عهده ی شوهر می باشد. نفقه فرزند در درجه ی اول اگر پدر حضور داشته باشد بر عهده ی پدر می باشد ولی اگر پدر نباشد و فوت شده باشد بر عهده پدر بزرگ یعنی پدرِ پدر است. اگر او نیز حضور نداشته باشد نفقه بر عهده مادر می باشد اگر مادر توان پرداخت نفقه فرزند را نداشته باشد، پرداخت آن در ابتدا به اجداد پدری فرزند و سپس به اجداد مادری او منتقل می شود.
نفقه فرزند بر اساس شرایط زندگی او و محل زندگی او بر اساس تصمیم کارشناس مربوطه تعیین می گردد. اگر پدر به هر دلیلی با وجود داشتن اموال از پرداخت نفقه سرپیچی کند فرزندان می توانند از پدر خودشان به دلیل عدم پرداخت نفقه شکایت کنند. البته این نکته را باید خاطرنشان کرد که پرداخت کردن نفقه ی فرزند تا زمان مشخص بر عهده ی پدر می باشد. معمولاً نفقه پسر تا زمانی که تحصیلاتش تمام نشده باشد بر عهده پدر است ولی بعد از آن پدر موظف به پرداخت نفقه نخواهد بود.همچنین پرداخت نفقه دختر تا زمانی که با شخصی ازدواج نکرده است بر عهده ی پدر می باشد و دختری که ازدواج کرده و بعد از آن طلاق گرفته است نمی تواند از پدر خود به دلیل عدم پرداخت نفقه شکایت کند.

در مورد نفقه ی زن لازم است بدانید ، نحوه ی محاسبه نفقه زن با توجه به شرایط زندگی او در خانواده پدری اش، شان او، تحصیلات و نوع زندگی کردن او بستگی دارد و توسط کارشناس رسمی تعیین می گردد.یکی ازتفاوت های مهم بین نفقه فرزند و زن این است که زن در هنگام دریافت نفقه می تواند درخواست نفقه هایی که در گذشته به او پرداخت نشده است را بکند ولی فرزندان همچین حقی را ندارند و فقط پرداخت نفقه از زمانی که دادخواست شان تنظیم گردیده است انجام می گیرد.

موارد حقوقی ای مرتبط با پرداخت نفقه دارای قوانین و شرایطی خاص می باشد. چه بسا افرادی که به دلیل نداشتن آگاهی کافی از حقوق خودشان توانایی گرفتن عادی ترین و معمول ترین حقشان را ندارند. چه بسیارند بانوانی که با وجود توانایی مالی بالای همسرهزینه ای را تحت عنوان نفقه دریافت نمی کنند وتوانایی گرفتن آن را نیز به تنهایی ندارند. بهتر است در چنین موارد حقوقی از وکیلی کاربلد و با تجربه کمک بگیرید تا بتوانید از راه قانون به احقاق حق خودتان بپردازید.

سوالی دارید؟ با ما صحبت کنید!
مکالمه را شروع کنید
سلام! برای چت در WhatsApp پرسنل پشتیبانی که میخواهید با او صحبت کنید را انتخاب کنید
به بالای صفحه بردن