با کارشناسان ما تماس بگیرید ۰۲۱-۲۲۲۱۸۰۰۱

نشان استاندارد

از دید اجتماعی آنچه بر پایه قرارداد، سنت، یا قانون، نمونه‌ای برای سرمشق به کار می‌رود و اجرای آن مورد پذیرش همه می‌شود استاندارد (به فرانسوی: Standard) گفته می‌شود.

از دید فنی، وضع قوانین و مقرارت برای تعیین کیفیت و مشخصات مطلوب یک کالا یا خدمات را استاندارد می‌گویند. استانداردها دارای چهار محور کاملاً مجزا، یعنی «ماهیت محصولات»، «امور مدیریتی»، «ارزیابی و انطباق‌ها» و «مسئولیت‌های اجتماعی» هستند.

همچنین داشتن نظم و معیار و تعیین اندازه و مهم‌تر از آن رعایت حدود و اندازه‌ها برای حفظ کیفیت زندگی اجتماعی و حتی زندگی شخصی بسیار ضروری و مفید است. در امور اجتماعی و اقتصادی و بویژه امور صنعتی به این اندازه استاندارد می‌گویند.

اولین تشکیلات موسسه استاندارد و تحقیقات صنعتی ایران با تصویب قانون اوزان و مقیاس ها در سال 1304 خورشیدی مطرح شد و بعدها در سال 1339 با تصویب قانون تاسیس موسسه استاندارد و تحقیقات صنعتی ، موسسه کار خود را در چارچوب هدف ها و مسئولیت های تعیین شده آغاز نمود.

استاندارد ملی به صورت استاندارد اجباری و استاندارد تشویقی برای محصولات و خدمات کاربرد دارد.

استاندارد اجباری : تولیدکنندگان و عرضه کنندگان اقلامی که اجرای استاندارد آنها به موجب قانون اجباری اعلام شده ، وظیفه دارند محصولات خود را منطبق با استاندارد ملی تولید و عرضه نمایند. برخی از محصولات مانند محصولات صنایع غذایی استاندارد اجباری دارند و نشان استاندارد بر روی بسته بندی این محصولات مشاهده می شود.

استاندارد تشویقی : محصولی که مشمول استانداردهای اجباری نباشد ، می تواند با رعایت استاندارد ملی تولید و یا عرضه شود و تولیدکنندگان آن پس از کسب مجوز از موسسه استاندارد می توانند از علامت استاندارد تشویقی استفاده کنند.

مجازات تولید محصولات بدون اخذ استاندارد چیست ؟

مطابق با ماده چهل و فصل چهارم قانون تقویت و توسعه ی نظام استاندارد ضوابطی در این خصوص در نظر گرفته شده که بخشی از آن در این بخش با زبان عامیانه مورد بررسی قرار خواهد گرفت.

تولیدکنندگان و ارائه دهندگان محصولات و خدماتی که فاقد پروانه کاربرد علامت استاندارد یا تاییدیه آن هستند، در صورتیکه کالا یا خدمات آنها دارای استانداردهای اجباری باشد به حبس تعزیری درجه شش (از ۶ ماه تا دو سال) یا مجازات نقدی درجه ۳ (از ۳۶ تا ۵۵ میلیون تومان) یا هر دو مجازات محکوم خواهند شد.

نشان استاندارد برای محصولاتی با ویژگیها و مشخصات تعیین شده اعطا میشود و افزودن ویژگی ها یا مشخصات جدید نیازمند درخواست جدید از اداره استاندارد است، لذا تولیدکنندگانی که مشخصات و ویژگیهای محصولات خود را بصورت غیرمجاز تغییر دهند به حبس تعزیری درجه ۵ (از دو تا چنج سال) یا جریمه نقدی درجه ۳ (از ۳۶ تا ۵۵ میلیون تومان) یا هر دو مجازات محکوم خواهند شد.

بعضی تولیدکنندگان بدون اخذ استاندارد از بسته بندی های مربوط به سایر محصولات و بعبارتی نشان استاندارد صادر شده آنها سواستفاده مینمایند و مجازات در نظر گرفته شده برای آنها جریمه نقدی درجه دو از ۵۵ تا ۱۰۰ میلیون تومان یا حبس تعزیری درجه ۵ (از دو تا پنج سال) و یا هر دو مجازات است.

برای تبلیغات در رسانه های عمومی لازم است مستندات مربوط به نشان استاندارد ارائه شود، با این حال چنانچه در تبلیغات بصورت خلاف واقع وانمود شود که محصولات دارای نشان استاندارد هستند محکومیت به حبس تعزیری درجه هفت (از ۹۱ روز تا ۶ ماه) یا جزای نقدی درجه ۳ (۳۶ میلیون تا ۵۵ میلیون تومان) در نظر گرفته شده است.

بخاطر داشته باشید توزیع، فروش یا انبار کردن محصولات غیراستاندارد نیز جرم است و جریمه ی آن حبس تعزیری درجه ۷ یا جزای نقدی درجه ۵ یا هر دوی آن ها خواهد بود.

موارد بالا علاوه بر پاسخگویی و جبران خسارت های ناشی از عرضه ی محصولات است، بصورتیکه اگر محصولات منجر به بروز آسیب در مصرف کننده گردد (روحی یا جسمی)  علاوه بر مجازاتهای ذکر شده مسئولیت جبران خسارت نیز بر عهده ی خاطی خواهد بود.

سطوح استاندارد

استانداردها بر پایه گستردگی دامنه تحت پوشش، دارای پنج سطح کارخانه‌ای، شرکتی (جامعه‌ای)، ملی، منطقه‌ای و بین‌المللی هستند.

استاندارد کارخانه‌ای توسط یک کارخانه برای استفاده در همان واحد تدوین می‌شود. البته گاهی کارخانه‌ها، شرکت‌ها یا تشکیلاتی که در یک زمینه خاص فعالیت می‌کنند از طریق ایجاد یک جامعه یا انجمن، استانداردهای خاص خود را تدوین می‌کنند. مانند انجمن جوشکاری آمریکا (AWS)

استاندارد ملی توسط مؤسسه استاندارد در یک کشور، با توجه به تمام شرایط خاص همان کشور، مانند: اقتصادی، اجتماعی، علمی و فنی تهیه می‌شود.

استانداردهای منطقه‌ای توسط کشورهای عضو یک پیمان منطقه‌ای خاص تهیه می‌شود مانند: کمیته استاندارد اروپایی.

استاندارد بین‌المللی توسط سازمانهای مربوط به منظور قابلیت استفاده بین‌المللی تهیه می‌شوند. مانند:ُ استانداردهای تهیه شده توسط سازمان بین‌المللی استانداردسازی (ایزو)، کمیسیون الکتروتکنیک بین‌المللی (IEC) یا اتحادیه بین‌المللی مخابرات (ITU)

مواردی که شامل استاندارد می‌شوند به گروه‌های زیر تقسیم می‌شوند.

 • مواد غذایی، بهداشتی و دارویی
 • شیمیایی و سلولزی
 • فلز و ریخته‌گری
 • ماشین آلات و تجهیزات
 • مواد معدنی غیرفلزی، مثل نمک
 • ارتباطات الکترونیکی و الکتریکی
 • وسایل نقلیه موتوری
 • بافندگی و چرم و پوشاک
 • سرویسهای مهندسی

مدارک لازم جهت نشان اخذ استاندارد ملی ایران :

 • کپی برابر اصل آگهی ثبت واحد تولیدی خدماتی در روزنامه رسمی کشور
 • کپی برابر اصل آگهی آخرین تغییرات در روزنامه رسمی کشور
 • کپی برابر اصل پروانه تاسیس ، بهره برداری و پروانه فعالیت از مراجع قانونی همراه با رونوشت آخرین تغییرات
 • کپی برابر اصل آگهی رسمی ثبت نام یا علامت تجاری محصول در روزنامه رسمی کشور در طبقه فرآورده مورد نظر
 • ارائه مدارک مرتبط با نام تجاری واحد تولیدی یا خدماتی

اعتبار پروانه استاندارد به طور معمول یکسال است و واحد تولیدی موظف است همه ساله نسبت به تمدید پروانه اقدام نماید. همچنین پس از دریافت استاندارد ملی ایران ، واحدهای تولیدی طی بازدیدهای دوره ای کنترل می شوند و چنانچه محصول با استاندارد صادر شده همخوانی نداشته باشد باطل می شود.

سوالی دارید؟ با ما صحبت کنید!
مکالمه را شروع کنید
سلام! برای چت در WhatsApp پرسنل پشتیبانی که میخواهید با او صحبت کنید را انتخاب کنید
به بالای صفحه بردن