با کارشناسان ما تماس بگیرید ۰۲۱-۲۲۲۱۸۰۰۱

شرایط مهاجرت پزشکان به کانادا

همان طور که می دانید کانادا کشوری است که در امریکای شمالی واقع شده است و بخش قابل توجهی از جمعیت این کشور را مهاجرین تشکیل می دهد. چرا که به دلیل کیفیت بالای زندگی و سطح رفاه و همچنین درآمد مناسب در این کشور هر ساله متقاضیان بسیاری به قصد کار و تحصیل به این کشور مهاجرت می‌نمایند و کادر درمان و پزشکان نیز از این قاعده مستثنا نیستند. با توجه به نوع رشته تحصیلی و گروه شغلی این افراد الزامات خاصی جهت مهاجرت کاری به کانادا را احتیاج دارند پزشکان و کادر درمان در زمان مهاجرت از طریق تحصیل و یا از طریق کاری احتیاج به موفقیت در فرآیند معادل سازی دارند. معادل سازی فرایندی است که شخص پزشک اثبات می‌کند که از لحاظ علمی و تجربی توانایی کار در کانادا را دارد. در معادل سازی اولویت با تسلط بر زبان کشور مقصد می باشد چرا که پزشک و کادر درمان به صورت مستقیم با بیمار مواجه می‌شوند و بنابراین باید بتوانند به راحتی با بیماران در کشور مورد نظر ارتباط برقرار کنند. در حال حاضر کشورهای مختلفی برای معادل سازی پزشکان اقدام به اعطای ویزا می‌نمایند. کشورهایی مانند دانمارک، سوئد و نروژ که در ابتدا فرد می‌تواند مدارکش را به اداره مربوطه ارسال نماید و پس از تایید مدارک برای پروسه معادل سازی اقدام به اخذ ویزا نماید اما کشور کانادا در این زمره قرار ندارد.

اگر شما پزشک هستید و در خارج از کانادا فارغ التحصیل شده اید باید مراحل زیر را طی نمایید و شرایط زیر را داشته باشد تا بتوانید به کانادا مهاجرت نمایید.

شخص متقاضی باید دارای مدرک تحصیلی در رشته پزشکی باشد. البته در دانشگاهی که مورد تایید باشد و در فهرست جهانی دانشگاه های پزشکی ذکر شده قرار داشته باشد. در مرحله بعد شخص باید اقدام به درخواست برای دریافت مجوز از شورای پزشکی کانادا بنماید که در این صورت فرد باید یک دوره تحصیلات تکمیلی یک ساله را بگذراند و در نهایت اینکه شخص می تواند یک گواهینامه رسمی از کالج پزشکان خانواده کانادا یا از کالج سلطنتی پزشکان و جراحان کانادا و یا کالج پزشکی کبک دریافت نمایند.

اما چه شرایطی برای دریافت مجوز از شورای پزشکی کانادا MCC لازم است؟ شرایط لازم برای اینکه مجوز شورای پزشکی کانادا را به دست آورید این است که فرد باید آزمون های مورد نیاز شورای پزشکی کانادا را شرکت نمایند و در این آزمون ها موفق شود. این آزمون ها در دو مرحله برگزار می‌شود و شرط دوم این هستش که باید حداقل ۱۲ ماه دوره تحصیلات تکمیلی توسط متقاضی گذرانده شود. البته قبولی در آزمون های شورای پزشکی کانادا و گرفتن تاییدیه از این سازمان به معنای اجازه کار در کانادا نخواهد بود. قبل از ورود به کشور کانادا می توانید در اولین آزمون این سازمان شرکت کنید اما برای مرحله دوم باید در کشور کانادا حاضر باشید. پس از گذراندن تمامی امتحانات شورای پزشکی کانادا شما به تایید مقامات نظارتی پزشکی در استان و یا ایالت مورد نظر خود نیاز خواهید داشت.

مراحل معادل سازی در کانادا

معادل سازی در کانادا به چه صورت می باشد؟ همانطور که گفته شد پزشکان برای ادامه تحصیل و کار در کانادا باید در ابتدا مدارک تحصیلی خود را ارائه نمایند. در صورتی که مدرک تحصیلی از دانشگاه مورد تایید این کشور باشد شما اجازه شرکت در آزمون های شورای پزشکی این کشور را خواهید داشت. مراحل معادل سازی در کانادا در سه مرحله خلاصه می‌شود. در مرحله اول فرد متقاضی باید در آزمون Mccqe1 که اولین مرحله از آزمون شورای پزشکی کانادا می باشد شرکت نماید. این آزمون یک روزه است و به صورت آنلاین برگزار می‌شود. در حال حاضر بیشتر از ۸۰ کشور و بیش از ۵۰۰ مرکز برای شرکت در این آزمون در سراسر دنیا وجود دارد. بنابراین متقاضیان می‌توانند این آزمون را در خارج از کانادا نیز شرکت کنند. مرحله دوم معادل سازی به این صورت است که فرد پزشک باید در آزمون national assessment collaboration یا همان NAC شرکت کند. این آزمون نیز در یک روز برگزار می‌شود و فرد برای سنجش میزان دانش، مهارت ها و نگرش های مورد نیاز برای گذراندن دوره های تحصیلات تکمیلی باید در این آزمون شرکت کند و توانایی های وی مورد تایید قرار گیرد. در واقع این آزمون برای افرادی هست که می‌خواهند اقامت کانادا را بدست بیاورند.

در مرحله سوم فرد متقاضی باید در مرحله دوم آزمون شورای پزشکی کانادا شرکت نماید. این آزمون ۲ روز به منظور سنجش مهارت های پزشکی شخص متقاضی برگزارمی گردد. این آزمون در زمینه سنجش دانش پزشکی و ارزیابی مهارت های بالینی و همچنین توانایی های تحقیقاتی، درمانی و رفتاری شخص متقاضی می باشد. نکته ای که بسیار حائز اهمیت است این است که این مرحله تنها در کانادا برگزار می‌شود و شخص متقاضی الزاماً باید در کانادا به صورت فیزیکی حضور داشته باشد. پس از اتمام تمامی مراحل شخص مدرکی تحت عنوان LMCC از طرف هیئت پزشکی کانادا دریافت می کند.

با این وجود این پایان کار پزشکان و اتمام مراحل معادلسازی نمی باشد چرا که برای شروع به کار پزشکان در کانادا فرد باید در استان و ایالت مورد نظر که قصد اقامت و کار در آن را دارد نیز مجوز پزشکی دریافت کند و لازمه این امر هم ارائه مدرک LMCC می باشد.

سایر مدارک مورد نیاز برای مهاجرت پزشکان به کانادا

آزمون های آیلتس و TEF برای پزشکان

در بعضی موارد، شما باید اثبات کنید که توانایی های زبان انگلیسی و یا فرانسه شما به اندازه کافی برای کار با بیماران خوب است. این کار را می توان از طریق آزمون های تأیید شده و پذیرفته شده زبان مانند IELTS برای انگلیسی و TEF برای فرانسه انجام داد. شما بر اساس مهارت خود در صحبت کردن، گوش دادن، نوشتن و خواندن به آن زبان ها نمره خواهید گرفت.

تجربه کاری

در مقطعی از مراحل درخواست، از شما خواسته می شود که ثابت کنید تجربه کاری معتبری دارید. شما به احتمال زیاد باید نامه ای از کارفرمای قبلی خود را تهیه کنید. این سند به طور کلی شامل موارد زیر است:

  • ساعت کارکرد
  • مسئولیت های کاری
  • NOC (عنوان طبقه بندی ملی شغلی)
  • حقوق فعلی
  • اطلاعات تماس کارفرما
  • سربرگ شرکت شما
سوالی دارید؟ با ما صحبت کنید!
مکالمه را شروع کنید
سلام! برای چت در WhatsApp پرسنل پشتیبانی که میخواهید با او صحبت کنید را انتخاب کنید
به بالای صفحه بردن