با کارشناسان ما تماس بگیرید ۰۲۱-۲۲۲۱۸۰۰۱

شرایط مهاجرت به کانادا برای حسابداران

کانادا برای جذب نیروی ماهر و متخصص خارجی که قصد مهاجرت و زندگی در این کشور را دارند برنامه خاصی در نظر گرفته است. برنامه جذب نیروی کار ماهر فدرال یا اسکیل ورکر کانادا. بنابرین یکی از اولین اقداماتی که باید برای آگاهی از چگونگی مهاجرت به کانادا به عنوان حسابدار انجام دهید، کسب اطلاعات در مورد سیستم اسکیل ورکر کانادا و ایجاد یک پروفایل در سیستم Express Entry می باشد. برنامه اسکیل ورکر کانادا شانس موفقیت در مهاجرت به کانادا را به عنوان حسابدار بهبود می بخشد. برنامه اسکیل ورکر کانادا برای نیروی کار ماهری است که مایل به دریافت اقامت دائم کانادا می باشد. در سیستم امتیازبندی جامع Express Entry (CRS)، که تعیین کننده رتبه شما در میان نامزدهای واجد شرایط است، شما پس از ثبت نام بر اساس رزومه و شرایط خود امتیاز دریافت می کنید.

کانادا علاوه بر سیستم اسکیل ورکر فدرال، دارای طرح کاندیداهای استانی نیز می باشد. این طرح می تواند امتیاز CRS شما را تا 600 امتیاز افزایش دهد، به عبارت دیگر تقریباً ورود شما به کانادا تضمین خواهد شد. برنامه کاندیداهای استانی کانادا (PNP)، یک برنامه مهاجرت است که به استان ها و مناطق مختلف کانادا اجازه می دهد نامزدهای مهاجرت را معرفی کنند. طیف گسترده ای از این استان ها به طور خاص به دنبال متخصصان حسابداری هستند. بنابرین شما می توانید به عنوان یک حسابدار با نامزدی استانی به کانادا مهاجرت کنید. اگر شما از طریق برنامه های استانی کانادا موفق به مهاجرت شوید، از همان ابتدا اقامت دائم کانادا را دریافت خواهید کرد، البته از شما انتظار می رود برای مدت دو سال در استان نامزد زندگی و کار کنید. بعد از این دو سال، شما آزاد هستید در هرجای کانادا که مایل بودید زندگی و کار کنید.

مدارک مورد نیاز برای کار در کانادا به عنوان حسابدار

برای کار در کانادا به عنوان حسابدار باید آگاه باشید که رشته حسابداری از جمله رشته هایی است که جهت ورود به بازار کار ابتدا باید مدرک شما معادل سازی شود تا بتوانید اجازه کار دریافت کنید. به عبارت دیگر برای مهاجرت به کانادا به عنوان حسابدار، نیاز است که شما دارای منشور یا مقرره در کشور خود باشید. برای این منظور حسابداران رسمی و مجاز در کشورهای مختلف به طور معمول، از طریق توافق نامه شناخت متقابل (MRA) یا قرارداد عضویت متقابل (RMA)، با توجه به استانداردهای کانادا واجد شرایط شناخته می شوند. اگر حسابداران در یکی از این دسته ها قرار بگیرند، ممکن است حق صدور گواهینامه کانادایی را داشته باشند. توافق نامه به رسمیت شناختن متقابل (MRA) یک توافق بین المللی است که به موجب آن دو یا چند کشور توافق می کنند نتایج ارزیابی انطباق یکدیگر را به رسمیت بشناسند (به عنوان مثال گواهینامه ها یا نتایج آزمون).

علاوه بر اخذ گواهینامه حسابداری کانادا، فرد باید دارای یک مدرک تحصیلی معتبر نیز باشد. بنابرین اگر قصد مهاجرت به کانادا به عنوان حسابدار را دارید باید حداقل یک مدرک کارشناسی در رشته حسابداری ارائه دهید. اگر در خارج از کانادا تحصیل کرده اید و مدرک تحصیلی شما از جانب دانشگاه یک کشور دیگر است نیاز به گرفتن ECA (ارزیابی اعتبار تحصیلی) خواهید داشت. ECA برای تأیید مدرک خارجی، مدرک دیپلم یا گواهینامه و اثبات معتبر بودن و برابر بودن این مدرک با مدرک کانادایی استفاده می شود. علاوه بر این ها بسته به این که شما در کدام یک از استان های کانادا قصد کار دارید، نیاز است که مدارک دیگری نیز ارائه دهید. بیشتر موسسات، شرکت ها و سازمان ها در کانادا از کد NOC استفاده می کنند. کد NOC یک کد چهار رقمی است که به مشاغل مختلف اختصاص دارد. این کد چهار رقمی بیان کننده اطلاعات مربوط به آن شغل می باشد. کد NOC مربوط به شغل حسابداری 1111 می باشد.

وظایف اصلی حسابداران در کانادا

حسابداران در کانادا در بخش های دولتی یا خصوصی کار می کنند. مسئولیت اصلی آن ها حسابرسی داده های حسابداری و ارائه مشاوره مالی به افراد و سازمان ها است. هدف آن ها این است که اطمینان حاصل کنند مشتریان آن ها از مقررات استانی و ملی کانادا پیروی می کنند، لذا کلیه مراحل را دنبال می کنند و کلیه درآمد و هزینه ها را حساب می کنند. نقش دیگری که یک حسابدار می تواند به عهده بگیرد، نقش یک مشاور مالی و حسابرس است که همیشه بر هدف نهایی متمرکز است، یعنی رسیدن به حداکثر سود برای مشتریان با کاهش هرچه بیشتر هزینه ها. حسابداران می توانند در امور مالیاتی، حسابداری شرکتی، حسابرسی پزشکی قانونی و حسابداری بیمه، تخصص داشته باشند. حسابداران می توانند برای سازمان های مختلفی از جمله شرکت های دولتی، خصوصی یا سازمان های تجاری، انجمن های غیر انتفاعی و ادارات دولتی کار کنند. حسابداری در کانادا می تواند در دسته مشاغل سلف ایمپلوید (خود اشتغالی کانادا) قرار بگیرد.

بررسی بازار کار کانادا برای حسابدارن

بازار کار کانادا برای حسابداران بسیار قدرتمند است و انتظار می رود تا چندین سال آینده وضعیت به همین صورت ادامه داشته باشد. نرخ بیکاری برای حسابداران واجد شرایط در کانادا کمتر از حد متوسط نرخ بیکاری در کانادا است.​​ بنابرین به عنوان یک حسابدار واجد شرایط شما می توانید اطمینان خاطر داشته باشید که تخصص شما در کانادا مورد نیاز است و فرصت های شغلی بسیاری را می توانید در سراسر کانادا داشته باشد. اگرچه بیشتر شرکت های حسابداری در شهرهای بزرگ واقع شده اند و با توجه به این موضوع در شهرهای بزرگ تر فرصت های شغلی بیشتری خواهید یافت. اما در کنار این موضوع باید این نکته را مد نظر قرار دهید که در برخی از استان ها و شهرهای کم جمعیت تر کانادا نیاز بالایی برای جذب نیروی کار ماهر و متخصص وجود دارد. برخی از استان های کانادا که در حال حاضر به شدت به حسابداران احتیاج دارند نوا اسکوشیا، آلبرتا، بریتیش کلمبیا و نیوزبرانزویک هستند.

وضعیت دریافت اقامت و تابعیت برای حسابداران در کانادا

اگر به عنوان یک حسابدار قصد مهاجرت به کشور کانادا را دارید باید از طریق سیستم اکسپرس اینتری اقدام نمایید. در این سیستم که بر اساس امتیاز بندی می باشد دو حالت برای شما وجود خواهد داشت. در صورتی که در سیستم اسکیل ورکر فدرال امتیاز کافی به دست آورید و واجد شرایط شوید، اقامت دائم کانادا را بدست آورده و می توانید در هر یک از استان های کانادا که مایل بودید اقامت داشته باشید. اما چنانچه تحت برنامه های استانی اقدام نمایید و از جانب استان مورد نظر امتیازی به شما تعلق بگیرد ملزم هستید که در چند سال اول در استانی که اسپانسر شما بوده است کار و زندگی نمایید. در خصوص کسب امتیازات لازم پیشنهاد می شود که مدرک تحصیلی شما حداقل کارشناسی ارشد باشد. بیشتر از 3 سال سابقه کاری مرتبط داشته باشید و بتوانید یک مدرک زبان با نمره آیلتس 7 یا بالاتر ارائه دهید. همچنین ماکسیمم امتیاز سن برای سن 29 سال خواهد بود. لذا بهتر است نهایتا تا سن 32 سال برای مهاجرت به کانادا اقدام نمایید تا از شانس خوبی برخوردار باشید.

سوالی دارید؟ با ما صحبت کنید!
مکالمه را شروع کنید
سلام! برای چت در WhatsApp پرسنل پشتیبانی که میخواهید با او صحبت کنید را انتخاب کنید
به بالای صفحه بردن