با کارشناسان ما تماس بگیرید ۰۲۱-۲۲۲۱۸۰۰۱

دفاتر قانونی

دفاتر قانونی پلمپ شده برای شرکت‌هایی که طبق قانون٫ مشمول مالیات تکلیفی هستند الزامی است و بایستی صورت هزینه های سالانه را بر اساس استاندارد های حسابداری در آن درج کرده و در پایان سال مالیاتی در اختیار ممیزان کشور قرار دهند تا طبق قانون مالیات های مستقیم٬ مالیات شخص حقیقی یا حقوقی محاسبه و پرداخت شود.

رد دفاتر قانونی موجب علی الراس بوده و مودی مالیاتی را از بسیاری از بخشودگی ها و معافیت ها محروم می کنند. دفاتر  قانون باید حرفه ای و درست تنظیم شود تا ضریب رد آن توسط ممیزان مالیاتی کاهش یافته و شرکت/موسسه از تسهیلاتی که به موجب قانون برای ارائه دهنده دفاتر قبول شده تخصیص یافته (مثلا ۵ درصد معافیت مالیاتی برای قبولی ۳ سال متوالی دفاتر قانونی شرکت) بهره مند شود.

اهمیت تنظیم و تحریر و نگهداری دفاتر قانونی

طبق قانون تجارت٬ کلیه فعالان کسب و کار چه حقیقی و چه حقوقی موظف هستند صورت فعالیت های خود را در هر سال مالی تنظیم و آن را برای محاسبه مالیات تکلیفی در اختیار سازمان امور مالیاتی در استان محل استقرار شرکت/موسسه قرار دهند. دفاتر قانونی به دفاتر روزنامه و کل و مشاغل اطلاق می شود که هر مجموعه اقتصادی که مشمول قانون مالیات مستقیم است بایستی روند مالی خود را در این دفاتر پلمپ شده ثبت کرده و نگهداری کند. حتی پس از صدور برگه تشخیص و پرداخت مالیات و دریافت مفاصا حساب نیز بهتر است دفاتر نگهداری شود.

اگر هزینه های شما در دفاتر٬ برای ممیزان مالیاتی مورد قبول واقع شود و خود اظهاری شما هم به منطبق با اسناد و مدارک قانونی صورت بگیرد و طبق ضوابط باشد٫ دفاتر قبول و در غیر این صورت مشمول مالیات علی الراس هستید. پس باید به تنظیم صحیح دفاتر قانونی توجه کرد و آن را زیر نظر حسابدارن حرفه ای و مجرب انجام داد. هر اشتباهی منجر به خسارت های جبران ناپذیر برای مودی مالیاتی خواهد شد.

دفاتر قانونی صاحبان کسب و کار های مشمول مالیات٬ طبق ماده ششم قانون تجارت شامل: دفتر روزنامه٬ دفتر کل٬ دفتر دارایی و دفتر کپیه است.  طبق ماده ۱۴ قانون تجارت٫ اگر این دفاتر طبق مقررات قانون تجارت تنظیم و تحریر ونگهداری شود٬ بین تجار و امور تجاری سندیت خواهد داشت و در غیر این صورت اعتباری ندارد (علیه صاحب آن معتبر خواهد بود).

آشنایی با انواع دفاتر قانونی شرکت ها

دفتر کپیه

طبق  ماده 10 قانون تجارت٬ دفتر کپیه  به دفتری گقته می شود که نامه نگاری ها و صورت حساب های  صادره تاجر یا شرکت به ترتیب تاریخ  وقوع در شرکت  در آن قید می شود. در مورد مراسلات، مخابرات و صورت‌حساب‌های وارده نیز تاجر مکلف به نگهداری و ضبط آنها در لفاف مخصوص به ترتیب تاریخ ورود است. امروزه به خاطر سیستم های  اتوماسیون سبب شده تا این دفتر  نیز  جایگاهی نداشته باشد.

دفتر روزنامه

به موجب ماده 7 قانون تجارت یکی از اسناد مهم پلمپ شده ای که هر شرکت برای تنظیم صورت های مالی در سال مالیاتی مربوطه به آن نیاز دارد٬ دفتر روزنامه است. نحوه تنظیم و تحریر و نگهدار دفتر روزنامه در فصل سوم آیین نامه نحوه تنظیم و نگاهداری دفاتر قید شده است.اشخاص  حقیقی و حقوقی بایستی کلیه عملیات مالی و پولی خود را اعم از  خرید و فروش و دیون و مطالبات و ظهر نویسی ها و به طول کل هر فعالیتی که باعث بستانکاری یا طلبکاری شود را باید در دفاتر روزنامه درج کنند.

دفتر کل

دفتر کل طبق ماده 8 قانون تجارت عبارت است از دفتری که تاجر بایستی همه صورت معاملات خود را حداقل هفته ای یک بار از دفتر روزنامه استخراج کرده و انواع گوناگون آن را تشخیص داده و هر  نوعی را در صفحه مخصوصی در آن دفتر به صورت خلاصه ثبت کند. در واقع دفتر کل٬ خلاصه ای تفکیک شده از دفتر روزنامه بوده که اطلاعات خرید و فروش و مطالبات و دیون تحت نظم مشخص و به عنوان حساب مشخص به ترتیب تاریخ وقوع قید شود.

دفتر  ثبت تجاری

طبق ماده 16 قانون تجارت٬ اگر یک تاجر ایرانی یا اتباع غیر ایرانی بخواهد در کشور٬ شغل خود را اعمال تجاری قرار دهد٬ مکلف به ثبت نام خود در دفاتر تجاری است. اداره کل ثبت شرکت های قوه قضاییه در واقع برای این کار ایجاد شده است. طبق ماده ۱۸۴ قانون مالیات مستقیم٬ ادارات کل ثبت شرکت ها موظف هستند در آخر هر ماه٬ فهرست کامل شرکت ها و موسساتی که در طول  ماه به ثبت رسیده و تغییرات حاصله را در مورد شرکت ها و موسسات موجود با ذکر شماره ثبت به  سازمان امور مالیاتی استان مربوطه ارسال کنند.

دفتر دارایی

طبق ماده 9 قانون تجارت٬ دفتر دارایی به دفتری اطلاق می شود که تاجر باید در آن کلیه دارائی های خود اعم از منقول و غیر منقول و مطالبات و دیون و وجه نقد اعم از این که در صندوق موجد باشد یا در بانک‌ها،تنظیم و ثبت کند و تا ‍۱۵ فروردین سال بعد اتمام یابد. فرقی که این دفتر با سایر دفاتر دارد این است که تاجر باید ذیل آن را امضاء نماید.امروزه به خاطر وجود ترازنامه٬ دفتر دارایی کارکرد خود را از دست داده است.

پلمپ دفاتر تجاری

بر اساس ماده 6 قانون تجارت،کلیه اشخاص اعم از حقیقی و حقوقی پس از ثبت شرکت جهت اظهار هزینه ها و درآمدهای خود به دفاتر پلمپ نیاز دارند.هر تاجر مکلف است دفاتر مخصوص را تهیه و کلیه داد و ستدها و معاملات خود را در آن ثبت کند.کلیه دفاتر رسمی و قانونی بایستی پیش از آنکه چیزی در آن نوشته شود٬ توسط اداره ثبت و اسناد امضا با مهر سربی وزارت دادگستری  پلمپ و منگنه شود. در دفاتر قانونی٬ در صفحه اول و آخر٬ صفحات با قید تاریخ٬ مشخص و امضا شده و کلیه اعداد نیز با حروف نوشته شود.

حتما نکات زیر را رعایت کنید تا دفاتر قانونی شما مشکوک به رد شدن در ادارات مالیاتی نشود:

 • حساب سازی و حساب به حساب کردن ، ثبت فروش یادرآمد در حسابهای بستانکاران ، شرکاء و غیره ممنوع است
 • ثبت خرید کالا و دارایی در حساب هزینه برخلاف موازین مربوطه ممنوع است
 • حساب مشتریان بابت برگشت واهی کالا و منظور نمودن تخفیفات نقدی ساختگی به حساب مشتریان بستانکار شود
 • دارایی های مستهلک شده از حسابها به منظور کتمان درآمد و فروش آنها در زمان واگذاری یا انحلال خارج شود
 • تسعیر غیر واقعی نرخ ارز به منظور کتمان سود و نشان دادن زیان
 • انعقاد قراردادهای صوری و فاکتورهای ساختگی خرید مواد و کالا و اسناد هزینه
 • عدم  توجه به سامانه ماده ۱۶۹ و ثبت برخی از هزینه ها به منظور کتمان برخی از در آمد ها
 • عدم تطابق وزن با پته ها در مدارک انبارداری
 • هزینه های مستقیم خرید یا واردات کالا در حساب هزینه های جاری
 • متورم کردن مبلغ مندرج در فاکتور های خرید و هزینه ها از طریق تبانی با مشتری
 • منظور نمودن هزینه های واهی و شخصی به حساب هزینه های شرکت
 • ارائه صورتحساب های خرید و هزینه ها بیش از یک بار به حسابرسان
سوالی دارید؟ با ما صحبت کنید!
مکالمه را شروع کنید
سلام! برای چت در WhatsApp پرسنل پشتیبانی که میخواهید با او صحبت کنید را انتخاب کنید
به بالای صفحه بردن