با کارشناسان ما تماس بگیرید ۰۲۱-۲۲۲۱۸۰۰۱

ثبت برند

برند یا نام تجاری تشکیل شده از یک نماد ، آرم ، حروف ، اعداد ویا جملاتی است که شرکتها برای تمایز محصول خود از دیگران استفاده می کنند. ترکیبی از یک یا چند مورد از این عناصر را می توان برای ایجاد یک هویت تجاری استفاده کرد.

حق استفاده انحصاری از یک علامت به کسی اختصاص دارد که آن علامت راطبق مقررات این قانون به ثبت رسانده باشد.

هدف از ثبت برند چیست ؟

یک برند به عنوان یکی از دارایی های ارزشمند یک شرکت دیده می شود. که نمایانگر چهره شرکت ، آرم قابل تشخیص ، شعار یا علامت تبلیغاتی است که با شرکت ارتباط دارد. در واقع ، این شرکت اغلب با نام تجاری (برند)خود مورد اشاره قرار می گیرد.

هنگامی که یک شرکت یا شخص تصمیم می گیرد تا در یک نام تجاری(برند) به عنوان تصویر عمومی خود مستقر شود ، ابتدا باید هویت نام تجاری خود را تعیین کند .به عنوان مثال ، یک آرم شرکت اغلب پیام ، شعار یا محصولی را که شرکت ارائه می دهد درج می کند. هدف این است که این برند به یادماندنی و جذاب برای مصرف کننده باشد.یک نام تجاری موفق پیام را به صورت دقیق به تصویر می کشد .

برخی ازمواد قانون ثبت نام وعلائم تجاری

 • ماده 32 : علامت درموارد زیر قابل ثبت نیست‌:
 1. نتواند کالاها یا خدمات یک مؤسسه را از کالاها و خدمات مؤسسه دیگر متمایز سازد.
 2. خلاف موازین شرعی یا نظم عمومی یا اخلاق حسنه باشد.
 3. ‎‎‎مراکز تجاری یا عمومی را به ویژه درمورد مبدأ جغرافیایی کالاها یا خدمات یا خصوصیات آنها گمراه کند.
 4. ‎‎‎عین یا تقلید نشان نظامی‌، پرچم‌، یا سایر نشانهای مملکتی یا نام یا نام اختصاری یا حروف اول یک نام یا نشان رسمی متعلق به کشور، سازمانهای بین‌الدولی یا سازمانهایی که تحت کنوانسیونهای بین‌المللی تأسیس شده‌اند، بوده یا موارد مذکور یکی از اجزاء آن علامت باشد، مگر آن که توسط مقام صلاحیت دار کشور مربوط یا سازمان ذی‌ربط اجازه استفاده از آن صادر شود.
 5. ‎‎‎عین یا به طرز گمراه کننده‌ای شبیه یا ترجمه یک علامت یا نام تجاری باشدکه برای همان کالاها یا خدمات مشابه متعلق به مؤسسه دیگری در ایران معروف است‌.
 6. عین یا شبیه آن قبلاً برای خدمات غیرمشابه ثبت و معروف شده باشد مشروط برآن که عرفاً میان استفاده از علامت و مالک علامت معروف ارتباط وجود داشته و ثبت آن به منافع مالک علامت قبلی لطمه وارد سازد.
 • ماده 33 : اظهارنامه ثبت‌علامت به همراه نمونه علامت وفهرست کالاها یا خدماتی که ثبت علامت برای آنها درخواست شده و براساس طبقه‌بندی قابل اجراء یا طبقه‌بندی بین‌المللی باشد، به اداره مالکیت معنوی تسلیم می‌شود. پرداخت هزینه‌های ثبت علامت بر عهده متقاضی است‌.
 • ماده 40 : حقوق ناشی از ثبت علامت‌، مدت اعتبار و تمدید آن به شرح زیر است‌:
 1. ‎‎‎ استفاده از هر علامت که در ایران ثبت شده باشد، توسط هر شخص غیراز مالک علامت‌، مشروط به موافقت مالک آن می‌باشد.
 2. مالک علامت ثبت شده می‌تواند علیه هر شخصی که بدون موافقت وی از علامت استفاده کند و یا شخصی که مرتکب عملی شود که عادتاً منتهی به تجاوز به حقوق ناشی ازثبت علامت گردد، در دادگاه اقامه دعوی نماید. این حقوق شامل موارد استفاده ازعلامتی می‌شود که شبیه علامت ثبت شده است و استفاده از آن برای کالا یاخدمات مشابه‌، موجب گمراهی عموم می‌گردد.
 3. حقوق ناشی از ثبت علامت‌، اقدامات مربوط به کالاها و خدماتی را که توسط مالک علامت یا با موافقت او به کشور وارد و در بازار ایران عرضه می‌گردد، شامل نمی‌شود.
 4. مدت اعتبار ثبت علامت ده سال از تاریخ تسلیم اظهارنامه ثبت آن می‌باشد.این مدت با درخواست مالک آن برای دوره‌های متوالی ده ساله با پرداخت هزینه مقرر، قابل تمدید است‌. یک مهلت ارفاقی شش ماهه که از پایان دوره شروع می‌شود، برای پرداخت هزینه تمدید، با پرداخت جریمه تأخیر، درنظر گرفته می‌شود.
 • ماده 46 : اسم یا عنوانی که ماهیت یا طریقه استفاده از آن برخلاف موازین شرعی یا نظم عمومی یا اخلاق حسنه باشد و یا موجبات فریب مراکز تجاری یا عمومی را نسبت به ماهیت مؤسسه‌ای فراهم کند که اسم یا عنوان معرف آن است‌، نمی‌تواند به عنوان یک نام تجارتی به کار رود.
 • ماده 49 : هرگونه تغییر در مالکیت برند (نام تجاری) باید همراه با انتقال مؤسسه یا بخشی از آن که با نام مزبور شناخته می‌شود، صورت پذیرد.
سوالی دارید؟ با ما صحبت کنید!
مکالمه را شروع کنید
سلام! برای چت در WhatsApp پرسنل پشتیبانی که میخواهید با او صحبت کنید را انتخاب کنید
به بالای صفحه بردن