با کارشناسان ما تماس بگیرید ۰۲۱-۲۲۲۱۸۰۰۱

اخذ اقامت اتریش از طریق سرمایه گذاری

یکی دیگر از روش های مهاجرت به اتریش از طریق سرمایه گذاری در این کشور می باشد. انواع مختلفی از سرمایه گذاری در کشور اتریش وجود دارد که شما با توجه به شرایط خود می توانید بهترین نوع را انتخاب کنید. اتریش از جمله کشورهایی است که امنیت بالایی برای سرمایه گذاری دارد و با توجه به رشد اقتصادی مثبت توانسته است که سرمایه گذاران خارجی را جذب نماید. به ویژه اینکه روش های سرمایه گذاری در اتریش در مقایسه با کشورهای هم تراز آن مانند انگلستان و کانادا، با سرمایه کمتر و سادگی بیشتری همراه است. در زیر برخی از روش های سرمایه گذاری در اتریش شرح داده شده است.

1.سرمایه گذاری از طریق خرید ملک در اتریش

در کنار ثبت شرکت و روش تمکن مالی، راه دیگری که برای سرمایه گذاری در اتریش وجود دارد خرید ملک است. البته از آن جایی که خرید ملک در هر کشوری با قوانین عامره و نظم عمومی آن کشور سر و کار دارد، برخی از کشورهای دنیا برای خرید ملک از سوی خارجی ها محدودیت هایی قائل شده اند یا بعضا حتی آن را ممنوع دانسته اند. از جمله این کشورها می توان به رومانی اشاره نمود که تنها به شهروندان کشورهای اتحادیه اروپا اجازه خرید ملک را می دهد. اما اتریش چنین محدودیتی برای ایرانی ها ندارد؛ به این ترتیب ایرانی ها اجازه خواهند داشت در اتریش ملک خریداری نمایند. نرخ خرید ملک با توجه به شهر و امکانات آن ملک متفاوت خواهد بود اما در سال 2020 به طور میانگین به شرح ذیل است:

متقاضیان خرید ملک در اتریش هنگام در نظر گرفتن بودجه خود برای انجام معامله در این کشور، باید مالیات‌های زیر را در نظر داشته باشند:

مالیات بر دارایی – با ۰.۴٪ تا ۰.۹٪ از ارزش ملک خریدار

مالیات بر ثروت – ۱٪ ارزش خالص خریدار

مالیات بر سود سرمایه – ۵۰٪

مالیات بر سود سرمایه فقط در صورتی اعمال می‌شود که یک ملک در طی ۱۰ سال از خرید برای کسب سود فروخته شود. فروشندگانی که بیش از ۱۰ سال از این ملک به عنوان اقامتگاه اصلی استفاده کرده‌اند از پرداخت مالیات معاف هستند.

2.سرمایه گذاری در اتریش از طریق استارت آپ

برای مهاجرت به اتریش از طریق ثبت شرکت استارت آپی، شما باید یک ایده خلاقانه و جدید داشته باشید. ایده شما یا باید کاملا جدید باشد یا اینکه ایده های موجود در اتریش را بهبود داده باشید. برای ثبت شرکت در این روش شما باید حداقل مبلغ 50 هزار یورو برای سرمایه اولیه شرکت سرمایه گذاری کنید. علاوه بر این شما باید از جدول امتیازات حداقل 50 امتیاز کسب نمایید. در جدول زیر نحوه امتیاز بندی مشخص شده است.

می توان چند مدل شرکت در اتریش به ثبت رساند. شرکت با مسئولیت محدود (GmbH) یا شرکت سهامی (AG)، دو مدل رایج تر آن ها هستند. البته شرکت با مسئولیت محدود، عمومیت بیشتری دارد. به طور کلی، عناوین شرکت های قابل ثبت در اتریش عبارتند از:

 • شرکت با مسئولیت محدود (GmbH)
 • شرکت سهامی (AG)
 • شرکت های بزرگ منطبق با قوانین اتحادیه اروپا (SE)
 • شرکت سهامی عام (OG)
 • شرکتی با سهم محدود (KG)
 • شرکت هایی که به آنها سود تعلق می گیرد (stG)
شرکت با مسئولیت محدود (GmbH) در اتریش

در بیشتر موارد، سرمایه گذاران خارجی شرکت های خود را در قالب یک شرکت با مسئولیت محدود (Gesellschaft mit beschränkter Haftung – GmbH) ایجاد می­ کنند. در این شرکت ها قوانین، مسئولیت سهامداران را با ایجاد محدودیت در فعالیت های تجاری شرکت تابعه و از طریق دستورالعمل های مدیریتی محدود می­ کند. البته انعطاف پذیری قابل توجهی نیز در قبال حقوق سهامداران مانند حق رأی، توزیع سود و یا رضایت مندی دارد. حداقل سرمایه برای ثبت این گونه شرکت ها 35000€ (یورو) است، که در صورت پرداخت پول نقد، حداقل باید 17500€ (یورو) آن، قبل از ثبت نام پرداخت شود. پس از ثبت نام، شرکت می تواند از این پول استفاده کند.

شرکت سهامی (AG) در اتریش

یکی دیگر از انواع شرکت در اتریش، شرکت سهامی (Aktiengesellschaft – AG) است. انعطاف پذیری این شرکت ها، در مقایسه با GmbH، پایین تر است و سهامداران نیز، کنترل کمتری بر کسب و کار دارند. همچنین یک شرکت سهامی قانونی باید یک هیئت نظارت داشته باشد. این در حالی است که یک GmbH تنها پس از رسیدن به اندازه خاصی (در مواردی مانند تعداد کارمندان یا سهامداران) باید هیئت نظارت داشته باشد. حداقل سرمایه برای ثبت، 70000€ (یورو) است که حداقل باید 25% آن، قبل از ثبت شرکت پرداخت شود. در کل تشکیل شرکت سهامی از شرکت با مسئولیت محدود، دشوارتر و پیچیده تر است. هرچند که انتقال سهام در شرکت سهامی آسانتر از GmbH است.

امتیازات دولت اتریش برای ثبت شرکت در 2020

برخی از امتیازاتی که دولت اتریش در سال 2020 برای شرکت ها قائل می­ شود، عبارتند از:

 • معافیت از مشارکت های ملی و بین المللی
 • کاهش مالیات هزینه های تامین مالی
 • یک شبکه وسیع از معاهدات مالیاتی دوگانه (به ویژه با کشورهای اروپای شرقی) که نرخ های مالیاتی را برای سودهای کم سهام کاهش می دهد
 • کاهش نرخ مالیات از 34% به 25% از سال 2005 به بعد
 • امکان دسترسی به احکام مالیاتی و تخفیف یا بخشش برای شرایط خاص
 • انعطاف پذیری قوانین شرکت ها در اتریش

اقامت خود حمایتی اتریش( اقامت خصوصی )

اقامت خود حمایتی اتریش، اگر چه معمولاً در دسته سرمایه گذاری قرار می گیرد، اما شما در این روش هیچ نیازی به سرمایه گذاری و انتقال سرمایه به اتریش ندارید. در واقع شما تنها باید اثبات کنید که در کشور خود فرد متمولی هستید و می توانید هزینه های زندگی خود را تامین نمایید. شما باید در این روش به ازای هر یک از اعضای خانواده مبلغ 22 هزار یورو (با نرخ ارز دولتی) در حساب بانکی داشته باشید و نشان دهید که ماهیانه بین 2.500 تا 3.500 یورو درآمد دارید. تمامی این مبالغ باید در حساب بانکی شخص شما در ایران باشد و هیچ نیازی به انتقال سرمایه ندارید. البته شما در روش خود حمایتی اجازه کار در اتریش نخواهید داشت اما می توانید صاحب کسب و کار یا ملک در اتریش باشید.

در مراحل اخذ اقامت اتریش از طریق تمکن مالی یا همان خود حمایتی اتریش، در یکسال اول پس از دریافت ویزا به صورت دوره های ۲ ساله ویزای شما تمدید می شود. بعد از گذشت این بازه ویزای شما به صورت ۳ ساله تمدید می شود. در نهایت نیز بر اساس اعلام سایت رسمی اتحادیه اروپا آرتیکل ۴، بعد از گذشت ۵ سال از صدور مجوز اقامت اروپای شنگن و در صورت رعایت شرایط لازم، امکان دریافت اقامت دائم وجود دارد.

باید در نظر داشت که شرط حضور در پروسه اقامت اتریش از طریق تمکن مالی بسیار پررنگ است و  تحصیل فرزندان در اتریش اجباری است.

 

سوالی دارید؟ با ما صحبت کنید!
مکالمه را شروع کنید
سلام! برای چت در WhatsApp پرسنل پشتیبانی که میخواهید با او صحبت کنید را انتخاب کنید
به بالای صفحه بردن