با کارشناسان ما تماس بگیرید ۰۲۱-۲۲۲۱۸۰۰۱

اخذ تابعیت اتریش از طریق تولد

یکی از راه های اخذ تابعیت برخی از کشورها، تولد در خاک آن کشور است. اما این قانون در همه کشورها صدق نمی کند به این معنا که تولد در خاک همه کشورها منجر به اعطای تابعیت به کودک متولد شده نمی شود. به طور کلی نظام اعطای تابعیت بر اساس محل تولد در کشورها بر اساس دو اصل خون یا خاک می باشد. در نظام خون تابعیت فرد به تابعیت والدین وی مبتنی است اما در نظام خاک تابعیت فرد به محلی که فرد در آن متولد شده است بازمی گردد. قانون اساسی کشور اتریش بر مبنای نظام خون است.

بر اساس قانون شهروندی اتریش کودکی که از مادر اتریشی به دنیا بیاید به صورت اتوماتیک تابعیت اتریشی را کسب می نماید. در صورتی که پدر و مادر ازدواج کرده باشند و تنها پدر اتریشی باشد نیز تابعیت به صورت اتوماتیک به کودک اعطا می شود. اما در صورتی که والدین ازدواج نکرده باشند و تنها پدر شهروند اتریش باشد، پدر باید در بازه زمانی 8 هفته پس از تولد اعلام کند که کودک متعلق به وی می باشد و با تایید دادگاه تابعیت به کودک اعطا خواهد شد.

در صورتی که کودک متولد شده از دو والد اتریشی و غیر اتریشی از طرف والد غیر اتریشی نیز به صورت اتوماتیک تابعیت بگیرد، کودک دو تابعیتی می باشد. بر اساس قوانین اتریش این دو تابعیتی تا زمان بزرگسالی منعی ندارد اما پس از رسیدن به سن قانونی فرد باید تصمیم بگیرد که کدام تابعیت را حفظ می کند.

 لازم به ذکر است که تابعیت کشور اتریش هم از پدر و هم از مادر به طفل می رسد و اگر کودکی در خارج از اتریش از پدر و مادر اتریشی متولد گردد باز هم اتریشی محسوب می شود. کشور اتریش به طور فرع نیز اصل خاک را می پذیرد و در مواردی مانند نامشخص بودن والدین کودک یا تابعیت والدین کودک، به کودک متولد شده در خاک این کشور تابعیت اتریشی می دهد.

سوالی دارید؟ با ما صحبت کنید!
مکالمه را شروع کنید
سلام! برای چت در WhatsApp پرسنل پشتیبانی که میخواهید با او صحبت کنید را انتخاب کنید
به بالای صفحه بردن